Malbork – co warto zobaczyć oprócz Zamku?

Malbork słynie głównie ze swojej największej atrakcji, jaką jest zamek krzyżacki. Aby go zobaczyć, zjeżdżają się turyści z całego kraju. Czy warto zatrzymać się w mieście na dłużej? A jeśli tak, to co koniecznie trzeba odwiedzić? Sprawdź nasze propozycje!

malbork-atrakcje-nie-tylko-zamek

Na słoneczne, ciepłe dni

Rejs po rzece Nogat

Przez Malbork przepływa rzeka Nogat będąca ramieniem ujściowym Wisły i wpadająca do Zalewu Wiślanego. Miasto zadbało, by wykorzystać jej potencjał na rzecz rekreacji mieszkańców i turystów. Od maja 2022 możemy więc wybrać się w rejs widokowy. Łódki nazwane „Malborkiem” i „Żuławami”, zdolne pomieścić do 20 osób zabiorą nas w podróż, podczas której będziemy mogli podziwiać z zupełnie innej perspektywy zamek, Szkołę Łacińską, kościół św. Jana czy Urząd Miasta.

Kąpielisko w Malborku

Ci, którzy marzą o tym, by w upalne dni zanurzyć się w wodzie, również nie poczują się zawiedzeni. Od niedawna w Malborku funkcjonuje kąpielisko miejskie. Plażowiczom udostępniono nowe pomosty oraz możliwość wypożyczenia kajaka. 

Oblężenie Malborka

Przy odrobinie szczęścia lub dobrym planowaniu możemy uczestniczyć także we wspaniałym widowisku, jakim jest co roku organizowana impreza zatytułowana „Oblężenie Malborka”. Najważniejszym jej punktem jest odwzorowanie starcia wojsk Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim z roku 1410, ale jest to też okazja do skorzystania z innych atrakcji. W lipcu odbywają się tu liczne jarmarki, warsztaty, turnieje i pokazy. Oprócz możliwości skosztowania miejscowych specjałów, mamy okazję posłuchać również ciekawych wykładów naukowych i historycznych. 

Przeczytaj więcej o tym wydarzeniu: Oblężenie Malborka

Zabytki Malborka

Zarówno latem, jak i w pozostałych porach roku, możemy obrać sobie za cel odwiedzenie wszystkich ciekawych pod względem historycznym i architektonicznym punktów miasta. Możemy być zdziwieni, jak jest ich wiele! Na potrzeby tego artykułu stworzyliśmy niemal kompletną ich listę:

  • Brama Garncarska przy ul. Piłsudskiego z XIV wieku,
  • Brama Mariacka z tego samego okresu,
  • Ratusz Staromiejski będący średniowieczną siedzibą władz,
  • Kościół MB Nieustający Pomocy z XV wieku,
  • Dworzec Kolejowy, który, choć zbudowany w 1852 roku, również zachwyca klimatem i zaliczany jest do miejscowych zabytków, 
  • Pomnik Kazimierza Jagiellończyka przy ulicy Kościuszki (został wzniesiony na pamiątkę rozpoczęcia tzw. czasów polskich w 1457 roku), 
  • Muzeum Miasta Malbork, otwarte niedawno miejsce, w którym zgromadzono przedmioty i zdjęcia związane z miastem i jego mieszkańcami,
  • Urząd Pocztowy, kolejny budynek z czerwonej cegły, tym razem zbudowany w stylu neogotyckim,
  • Wieża Ciśnień utrzymana w klimacie średniowiecznego miasta, 
  • oraz wiele innych mniejszych i większych smaczków, które z pewnością odnajdziemy po drodze. 

Co robić w Malborku z dziećmi?

Jeżeli zamierzamy odwiedzić miasto całą rodziną, a nasze dzieci uwielbiają ruch, to z pewnością nie będą się nudzić w Malborku! Już najmłodsi będą zachwyceni Dinoparkiem, w którym podziwiać można figury dinozaurów naturalnych rozmiarów. 

Na inną okazję warto zaplanować spędzenie czasu w parku linowym o nazwie Jumpy Park. Tu na świeżym powietrzu dzieci i młodzież może wypróbować swoją fizyczną sprawność lub po prostu wyszaleć się w specjalnie przygotowanych do tego obszarach. 

A co zrobić w czasie deszczu? Jedną z propozycji jest zabawa na krytym rolkowisku, które zimą zamienia się w lodowisko. Wtedy też możemy wypożyczyć łyżwy, kijki i krążki do hokeja oraz skorzystać z pomocy instruktora. 

Nie można w tym miejscu zapomnieć o Szkole Łacińskiej, gdzie obecnie działa Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oferujące zwiedzającym wystawy w galerii, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz seans w planetarium. To miejsce na pewno zostanie u nas długo w pamięci!

Zobacz: Malbork – atrakcje dla dzieci | Twierdza Malbork – gratka dla fanów historii

Jakie miejsca warto zwiedzić w okolicach Malborka?

Opisując liczne atrakcje Malborka, nie możemy zapomnieć o okolicach miasta. Na przykład, w znajdującym się 30 kilometrów dalej Kwidzynie, znajduje się przepiękny gotycki Zamek, a nieco bardziej oddalonym Gniewie kolejna średniowieczna budowla, którą obecnie zamieniono w luksusowy hotel. 

Trochę bliżej, bo 20 kilometrów od Malborka leży małe, ale bardzo klimatyczne miasteczko Tczew. Słynie ono z przepięknych bulwarów nad Wisłą, wzdłuż których znajdziemy bary, restauracje, place zabaw i inne miejsca rekreacji. Dla wielbicieli wodnych przepraw przygotowano kolejną atrakcję: tramwaj wodny kursujący do Gniewa. 

Będąc już w tej okolicy, warto zahaczyć jeszcze o inną miejscowość, założony w 1237 roku przez zakon krzyżacki Elbląg. Włodarze miasta dbają, by stare i nowe budynki były zachowane w podobnym stylu. Przejście się Starym Miastem jest prawdziwą gratką dla fanów średniowiecza.

Next Post

Studia Malbork: zobacz dostępne kirunki

pon. sie 29 , 2022
Młodzi ludzie kończący szkołę średnią stoją przed wyborem: praca czy dalsza nauka? Jeśli zdecydują się na drugą opcję, uczelnie mające swoje filie w Malborku chętnie przyjmą ich pod swoje skrzydła. Sprawdźmy, jakie kierunki są obecnie dostępne w mieście! Studia Malbork: Kolegium Nauk Stosowanych W Malborku ma swój oddział m.in. Wyższa […]
studia w malborku

Zobacz koniecznie