Oblężenie Malborka. Atrakcja dla całej rodziny!

Muzeum w Malborku co roku organizuje oblężenie Malborka, czyli fantastyczne widowisko pozwalające nam się przenieść do rycerskiego świata. Dorośli i dzieci będą zachwyceni przygotowanymi atrakcjami! Co przygotowano tu w roku 2022 i czego możemy spodziewać się następnych latach?

Inscenizacja bitwy

Każdego roku w lipcu malborski zamek zmienia się tętniące życiem średniowieczne miasto. Na największą atrakcję zwykle trzeba poczekać do wieczora, kiedy to odbywa się widowiskowa inscenizacja bitwy. Pokaz nawiązuje do wydarzeń z roku 1410, w którym wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły natarły szturmem na warownię.

Widzowie będą mogli przenieść się w czasie i otrzymać odpowiedzi na pytania: Jaki był przebieg walki? Czy zakonnikom udało się odeprzeć zmasowany atak? Oglądanie tej historii przy blasku pochodni będzie dla nas z pewnością niezapomnianym przeżyciem. 

Realizacją przedsięwzięcia zajmowała się w ubiegłym roku agencja Aleksandra Krempecia, który był też producentem bitwę pod Grunwaldem (1999-2001). Specjaliści ci zadbali o to, by dla widzów interesujące były nie tylko efekty specjalne, ale też muzyka, śpiew i sama fabuła. 

Kilka zdjęć z galerii Zamku w Malborku (https://oblezenie.zamek.malbork.pl/galeria/):

Spacer po średniowiecznym zamku

Inną atrakcją dla rodzin i dzieci było nocne zwiedzanie Zamku. Na tę specjalną okazję wnętrza wypełniły się rycerzami, dostojnikami i innymi postaciami związanymi z tym miejscem. Już sam początek podróży mógł okazać się ekscytujący, kiedy na przedzamczu i dziedzińcach gości witała straż zamkowa

Organizatorzy zadbali by, oblężenie Malborka faktycznie pobudziło wyobraźnię młodszych i starszych gości, dlatego też w Zamku mogli oni podejrzeć naradę u Wielkiego Mistrza czy skrybę, który w Kapitularzu odnotowywał wieści przywiezione przez posłańców. 

Skoro odwzorowanie miało być wiarygodne, nie mogło zabraknąć prawdziwej zamkowej kuchni i prowizorycznego szpitala polowego, w którym dosłownie można było usłyszeć jęki chorych. Turyści mogli także zobaczyć przesłuchiwanie jeńców. Całą trasę umilały chorały gregoriańskie. 

Zobacz też: Zamek w Malborku – ciekawostki dla wielbicieli historii.

Inne atrakcje przygotowane z myślą o Oblężeniu Malborka

Co roku oczywiście program jest nieco inny, ale zerkając na ten przygotowany w roku 2022, zauważymy dużą różnorodność. Kto zechce wybrać się na to wydarzenie z całą rodziną w przyszłości, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

I tak na przykład ostatnia edycja oferowała zwiedzającym jarmark rzemiosł średniowiecznych, zwiedzanie średniowiecznej wioski, warsztaty kaligrafii i specjalnie przygotowaną strefę zabaw dla dzieci o nazwie „gród dziecięcy”. Smakosze byli zadowoleni z przygotowanego w stylu epoki festiwalu smaków Food Truck.

Zgodnie z mapą Oblężenia organizowanego w 2022 roku, zaplanowano wtedy także pokazy konne, rycerską mszę świętą, turnieje piesze, turniej łuczniczy i serię wykładów. Program rozłożono na 3 dni i nie ma co się dziwić – skorzystanie ze wszystkich atrakcji nie byłoby możliwe w ciągu zaledwie jednej doby. 

Podsumowując, Oblężenie Malborka co roku organizowane przez to miasto wyróżnia się rozmachem, przemyślanymi atrakcjami i dobrą zabawą. Przyciąga do siebie nie tylko fanów średniowiecznych bitew, ale też rodziny z dziećmi, które w przyjemny i pożyteczny sposób mogą tutaj spędzić czas.

Next Post

Twierdza Malbork. Gratka dla fanów fortyfikacji

czw. lis 10 , 2022
Malbork to nie tylko Zamek Krzyżacki, ale też ciekawe budowle wzniesione tu przez Niemców w pierwszej połowie XX wieku. Czym jest twierdza Malbork i co ma do zaoferowania turystom? Twierdza Malbork – w jakim celu powstała? Twierdza Malbork, oryginalnie nazywana Festung Marienburg została wzniesiona przez Prusy w latach 1899 – […]
twierdza malbork

Zobacz koniecznie