Praca Trójmiasto – jakich ofert jest najwięcej?

Do Trójmiasta w poszukiwaniu zarobku lub na studia zjeżdża się wiele młodych ludzi z całego województwa, a nawet kraju. Jest to również miejsce, które na swój nowy dom wybrało sporo Ukraińców. Czy wszyscy znajdą tu wymarzoną zatrudnienie? Zobaczmy, co do zaoferowania ma miejscowy rynek pracy.

Jak wygląda rynek pracy?

Mimo pandemii, agresji Rosji na Ukrainę i wielu innych kryzysów Trójmiasto pod względem ofert pracy wciąż utrzymuje stabilną, wysoką pozycję. Na przykład w Gdyni bezrobocie wynosi jedynie 2,5 procenta, co stanowi swego rodzaju ewenement na skalę całego kraju. Tworzy to niemal gwarancję zatrudnienia dla wszystkich, którzy szukają pierwszej pracy oraz dla tych, którzy chcą ją zmienić. 

Jako miejscowość nadmorska, wydawać by się mogło, że w Gdyni najłatwiej znaleźć zajęcie w branży turystycznej, ale to nie na niej opiera się miejscowa gospodarka. Oczywiście, w hotelarstwie czy gastronomi przeważnie potrzeba rąk do pracy, ale równie łatwo zdobyć stanowisko w branży przemysłowej, budowlanej, handlowej i transportowej. Poza tym, jak w całym kraju, potrzeba wykwalifikowanych pracowników w sektorze IT (o którym będzie nieco więcej w dalszej części) i nowoczesnej technologii związanej z pracą grafików i inżynierów. 

rynek pracy trojmiasto

Jakich pracowników potrzeba w Gdyni?

Jakie osoby mają największe szanse na znalezienie odpowiadającego im zajęcia? Ze względu na przedstawiony powyżej, szybko rozrastający się rynek pracy, niemal każdy! Potrzeba zatem:

  • specjalistów o wyższym i technicznym wykształceniu,
  • pracowników fizycznych z kwalifikacjami oraz do przyuczenia, 
  • studentów i emerytów poszukujących pracy dorywczej, 
  • pracowników bez doświadczenia, którzy chcą dopiero zdobyć kompetencje w pierwszej pracy bądź na stażu.

Konkretne przykłady ofert pracy znajdziemy na przykład tutaj

Powyższe zestawienie potwierdzają dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny. Według podanych na stronie Urzędu informacji, najmniej wolnych stanowisk czeka na osoby zajmujące się wąską, niszową specjalizacją. Mowa tu na przykład o politologach, historykach, filozofach, kulturoznawcach czy dekoratach wnętrz. Jednak także oni mają wybór – mogą znaleźć coś dla siebie w powiązanych profesjach. 

praca w gdyni

Branża IT – kogo poszukują w Trójmieście?

Branżą IT zajmiemy się w tym artykule osobno, ze względu na jej szybki rozwój, zapotrzebowanie i możliwość pracy w systemie zdalnym. Jakich specjalistów najczęściej poszukują firmy, mające swoją siedzibę w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie? Pracę z pewnością znajdą:

  • Python Developer. Z uwagi na ogólność przeznaczania, ten wielopoziomowy język programowania jest często poszukiwany przez pracodawców. Dla osób, które dopiero chcą wejść w branżę, to dobra wiadomość – jest to narządzie dosyć łatwe do nauki, dające jednocześnie szerokie możliwości rozwoju;
  • Java Developer, który to język jest najbardziej spopularyzowany w świecie technologii. Nawet jeśli ostatecznie nie będziemy na nim pracować, znajomość Javy ułatwi nam poruszanie się w sektorze IT;
  •  Administrator IT, a więc funkcja potrzebna niemal w każdej firmie. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku dba o sprawność i bezawaryjność serwerów, zarządza siecią i jej bezpieczeństwem. 

Co dla osób bez doświadczenia?

Wróćmy jednak do grupy osób, które nie mają wykształcenia kierunkowego, nie ukończyły żadnych kursów zawodowych i nie mają doświadczenia w pracy. Od czego mogłyby zacząć pracę w Gdyni?

Na początek warto uzbroić się w pozytywne nastawienie i cierpliwość. Samo przeglądanie ofert na portalach internetowych, tworzenie i wysyłanie CV warto potraktować jak swoją pracę i poświęcać regularnie  na to zajęcie czas. 

Przeczytaj też: Malbork – stolica państwa Zakonu Krzyżackiego | Jak szybko znaleźć pracę w Gdańsku?

A co zrobić w sytuacji, w której nie ma ofert pracy, które by nas w danym momencie zainteresowały? Opcją dla odważnych jest aplikowanie w miejscach, w których po prostu chcielibyśmy pracować. Kiedy zwolni się tam jakiś wakat, być może będziemy pierwszą osobą, do której zadzwoni przyszły pracodawca, a my wyprzedzimy w ten sposób konkurencję. 
Przejdźmy teraz do konkretnych przykładów. Jakich zajęć możemy się podjąć od razu po szkole? Ogłoszenia dla osób bez doświadczenia dotyczą często zatrudnienia jako kurier miejski, sprzedawca lub pracownik fast-foodu. Na początek praca taka pomoże nam obyć się ze strukturą firmy, sprawdzić swoje możliwości oraz zwiększyć naszą odporność na stres, organizację czy umiejętność pracy w zespole.

Next Post

Dworzec cesarza Wilhelma - wędrujący zabytek

pt. gru 9 , 2022
W Polsce mamy wiele perełek architektonicznych, które, choć nieco zaniedbane, mają nadal wielką wartość historyczną. Oto przykład jednej z nich: dworzec cesarza Wilhelma w miejscowości Prakwice na Pomorzu. Przyjrzyjmy się jego cechom i interesującej historii! Historia budynku Dworzec cesarza Wilhelma jest jednym z najciekawszych zabytków architektury kolejowej. Ta „wędrująca budowla” […]
pawilon cesarski w prakwicach

Zobacz koniecznie