Studia Malbork: zobacz dostępne kirunki

Młodzi ludzie kończący szkołę średnią stoją przed wyborem: praca czy dalsza nauka? Jeśli zdecydują się na drugą opcję, uczelnie mające swoje filie w Malborku chętnie przyjmą ich pod swoje skrzydła. Sprawdźmy, jakie kierunki są obecnie dostępne w mieście!

Studia Malbork: Kolegium Nauk Stosowanych

W Malborku ma swój oddział m.in. Wyższa Szkoła Gospodarki (WSG), znany pod nazwą Kolegium Nauk Stosowanych. Misja szkoły opiera się na łączeniu edukacji z nauką i przedsiębiorczością. Wykładowcy kładą duży nacisk na zdobycie umiejętności i kompetencji oraz praktykę zamiast przekazywania suchej wiedzy. 

Kierunki proponowane przez Uczelnię są dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy. Jest to tutaj na tyle ważne, że w WSG realizowane są studia dualne. Co oznacza ten termin? Krótko mówiąc, w programie nauczania możemy spodziewać się m.in. konsultacji z przedstawicielami branży i zatrudnianie praktyków z danego segmentu do prowadzenia zajęć. 

Spośród jakich kierunków możemy tutaj wybierać? Polecane są studia inżynierskie (7 semestrów) o profilu:

 • inżyniera produkcji,
 • zarządzanie w sektorze MSP
 • zarządzanie w sektorze TSL

Istnieje również możliwość wyboru studiów magisterskich (obejmujących 4 semestry), tj. 

 • ekonomii menedżerskiej,
 • logistyki, transportu i handlu międzynarodowego,
 • psychopedagogiki II st.
co studiowac w malborku

Akademia Nauczania w Malborku

W mieście działa również Akademia Nauczania. Program, jaki oferuje, realizowany jest w trybie SWKNO i posiada profil praktyczny. Możemy podjąć w niej naukę na studiach:

 • licencjackich o kierunku pedagogika, w tym pedagogika kryminologiczno-sądowa i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną;
 • magisterskich, pogłębiających wiedzę z powyższych dziedzin;
 • jednolitych magisterskich z zakresu prawa, obejmujących prawo międzynarodowe, prawo pracy czy prawo Unii Europejskiej.

A co można powiedzieć o samej szkole? Na pewno to, że w znakomity sposób przygotowuje do pracy w szkole i innych placówkach oświaty, w administracji czy w sektorze prawnym. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki kierunek wybierzemy. Co ciekawe, studia te mogą nam również ułatwić założenie własnej działalności o profilu społecznym lub edukacyjnym, a także podjąć się roli coacha i mentora. 

Przeczytaj też: W którym mieście na Pomorzu najłatwiej o pracę? | Oblężenie Malborka

Malbork studia zaoczne

Jak zapewne zdajemy sobie sprawę, nie wszyscy decydują się na studia dzienne. Nie będziemy się tu rozwodzić nad powodem takich decyzji, skupimy się raczej na zaletach tego rozwiązania. Studia zaoczne pozwalają przede wszystkim na pogodzenie codziennych obowiązków rodzinnych lub zawodowych z rozwijaniem pasji lub podnoszeniem swoich kwalifikacji. 

Ponieważ zwykle zjazdy odbywają się co dwa tygodnie w weekend, wiedza na nich podana musi być w skoncentrowanej formie, bez tzw. lania wody. Wykładowcy w takim wypadku chętnie skupiają się na praktycznych przykładach z danej branży. 

Jakie kierunki studiować, jeśli obierzemy dla siebie tę formę kształcenia? Ponieważ będziemy mieć dostęp nie tylko do uczelni w Malborku, ale też w sąsiednich miastach, wybór jest naprawdę spory. Wszystko zależy jedynie od tego, co może się nam przydać w danym momencie na rynku pracy lub będzie tu potrzebne w najbliższej przyszłości. Żeby podjąć najlepszą decyzję, prześledźmy krótko top 10 kierunków w Polsce. 

studia malbork

Porównaj najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jak podało w roku 2021 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do najczęściej wybieranych kierunków należały kolejno:

 1. informatyka (33 687 kandydatów),
 2. psychologia (29 239 kandydatów),
 3. zarządzanie (25 369 kandydatów),
 4. prawo (19 189 kandydatów),
 5. kierunek lekarski (17 660 kandydatów),
 6. ekonomia (16 708 kandydatów),
 7. finanse i rachunkowość (13 610 kandydatów),
 8. filologia angielska (12 475 kandydatów),
 9. budownictwo (11 867 kandydatów),
 10. logistyka (9835 kandydatów).

Trzeba przyznać, że od wielu lat w tej czołówce niewiele się zmienia. To dobra wiadomość dla osób, które chcą studiować w Malborku stacjonarne bądź zaocznie. Nieważne, na jaki ostatecznie zawód się zdecydują – dostępne w mieście kierunki pozwolą im nabyć wiedzy i praktyki, która z kolei zapewni im stabilne zatrudnienie w przyszłości.

Jeśli interesują Cię uczelnie zlokalizowane w innych polskich miastach, Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi aktualny spis pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/uczelnie-wykazy. Znajdziesz tu między innymi uczelnie publiczne, niepubliczne i kościelne.

Next Post

Zawody przyszłości, które zagwarantują pracę

wt. wrz 13 , 2022
Szacuje się, że aż połowa istniejących dziś profesji zupełnie zniknie w ciągu ok. 25 lat, za to pojawią się stanowiska, o których dziś nie mamy pojęcia. Jak nadążyć za tak szybkimi zmianami i wybrać obiecujący na przyszłość zawód? Top 5 na liście „zawody przyszłości”. Specjalista ds. IT Pierwsze miejsce nie […]
zawody przyszłości

Zobacz koniecznie