Jakie studia po humanie? Najpopularniejsze kierunki dla humanistów!

Niektórzy nadal uważają, że kierunki humanistyczne nie dają tak wiele możliwości zdobycia dobrej pracy, jak te ścisłe. Nic bardziej mylnego! W tym artykule przybliżymy, jakie kierunki wyższego wykształcenia mogą wybrać umysły humanistyczne i jak może przedstawiać się dla nich rynek pracy. Zapraszamy do lektury!

Jakie kierunki studiów po „humanie”?

Osoby, które zdały maturę i czuję się pewnie w przedmiotach humanistycznych, mają szerokie pole działania. Przy czym warto zaznaczyć, że myśląc o dalszej edukacji, nie powinny się one ograniczać wyłącznie do kierunków o profilu humanistycznym. Fundamentalnymi przedmiotami realizowanymi na takich studiach są język polski, język obcy nowożytny, historia i wiedza o społeczeństwie. Niektórych oczywiście może to interesować, ale pamiętajmy, że humaniści nie muszą studiować wyłącznie historii, filologii czy socjologii. Podążanie takim schematem w gruncie rzeczy mogłoby im przynieść szkodę.

Popularne kierunki studiów humanistycznych są przecież różnorodne! Należą do nich:

• amerykanistyka,
  • angielski język biznesu,
  • anglistyka,
  • antropologia kulturowa,
  • antropologia literatury, teatru i filmu,
  • archeologia,
  • artes liberales,
  • arteterapia,
  • coaching filozoficzny,
  • cyberprzestrzeń i komunikacja społeczna,
  • design i komunikacja społeczna,
  • doradztwo filozoficzne i coaching,
  • doradztwo kariery i doradztwo zawodowe,
  • dyplomacja
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
  • dziennikarstwo i nowe media,
  • filologia klasyczna,
  • filologia angielska,
  • filologia germańska,
  • filologia polska,
  • filozofia,
  • historia,
  • historia sztuki,
  • humanistyka cyfrowa,
  • humanistyka drugiej generacji,
  • kognitywistyka,
  • kulturoznawstwo,
  • lingwistyka stosowana,
  • nauki o polityce,
  • nauki o rodzinie,
  • politologia,
  • teatrologia,
  • wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej,
  • wiedza o teatrze.

Jak wybrać najlepszą uczelnię?

Decydując się na studia humanistyczne, ważny będzie dla nas z pewnością nie tylko sam kierunek, ale też opinia o danej uczelni. Przy czym najbardziej istotny będzie nie sam profil, ale zasady rekrutacji, które obowiązują na danym kierunku.

Przeczytaj też: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku | Co warto zobaczyć w Malborku oprócz Zamku?

Najbardziej cenione uczelnie, w których możemy studiować na kierunkach humanistycznych to między innymi:

• Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi,
  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej,
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
  • Uniwersytet Gdański,
  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Uniwersytet Łódzki,
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Uniwersytet Opolski,
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
  • Uniwersytet Rzeszowski,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Uniwersytet Zielonogórski.

Pragniemy w tym miejscu dodać, że osobom, które ukończyły studia humanistyczne, łatwiej przychodzi przebranżowienie się. Przeważnie są one bardziej elastyczne, otwarte na zmiany, mają szerokie horyzonty, bogatą wiedzę o świecie i umiejętności, które można wykorzystać w różnorodny sposób.

Jak absolwenci studiów humanistycznych wypadają na rynku pracy?

Podkreślmy sobie to jeszcze raz – przedmioty humanistyczne nie są skoncentrowane jedynie na przyswajaniu teorii. Przecież to właśnie osoby o umysłach humanistycznych mogą zostać reżyserami, dziennikarzami, kompozytorami, muzykami, aktorami, prawnikami, malarzami, tłumaczami, menedżerami, pedagogami czy etnologami.

Jeśli więc naszą mocną stroną jest kreatywność, znajomość języków obcych lub swoboda w komunikacji, możemy mieć pewność, że umiejętności te przydadzą się naszej przyszłej karierze.

Pamiętajmy jednak o pewnej pułapce: nie każdy kierunek studiów humanistycznych jest dostosowany do aktualnych potrzeb rynku. Oczywiście nauka dla własnej przyjemności nie jest żadną ujmą czy porażką, ale jeżeli chcemy mieć pewność przyszłego zatrudnienia, możemy celować w zawody deficytowe.

Barometr zawodów na rok 2023 wskazuje, że w najbliższych miesiącach i latach brakować będzie:

• cieśli i stolarzy budowlanych,
  • fizjoterapeutów i masażystów,
  • kierowców,
  • kucharzy,
  • lekarzy,
  • mechaników,
  • nauczycieli przedmiotów (np. języka polskiego),
  • pielęgniarek i położnych,
  • psychologów i psychoterapeutów.

Najczęściej wybierane studia takie jak studia psychologiczne, prawnicze czy pedagogiczne dają nam więc niemal gwarancję zatrudnienia. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, gdzie studiować, zapoznajmy się dokładnie, co obejmuje program studiów i czy treść wykładów jest dostosowana do wymagań rynku pracy.

Next Post

Liceum w Malborku - ranking i profile klas

czw. kwi 6 , 2023
Uczniowie ostatnich klas podstawówki w Malborku z pewnością zastanawiają się już nad wyborem szkoły średniej. Jaki wybór mają, biorąc pod uwagę Licea Ogólnokształcące? Które z nich wypadają najlepiej w rankingach? Dowiedzmy się tego! Profile klas w liceach w Malborku I LO im. Henryka Sienkiewicza Placówka mieści się przy ulicy 17 […]