Zawody przyszłości, które zagwarantują pracę

Szacuje się, że aż połowa istniejących dziś profesji zupełnie zniknie w ciągu ok. 25 lat, za to pojawią się stanowiska, o których dziś nie mamy pojęcia. Jak nadążyć za tak szybkimi zmianami i wybrać obiecujący na przyszłość zawód? Top 5 na liście „zawody przyszłości”.

Specjalista ds. IT

Pierwsze miejsce nie jest z pewnością dla nikogo zaskoczeniem. Branża IT jest tą, która w ostatnim czasie rozwija się chyba w najszybszym tempie i wciąż rośnie zapotrzebowanie na różne zawody z nią związane. Wiąże się z to z rozwojem nowoczesnych technologii, które mają usprawniać nasze życie oraz powoli przejmować niektóre zadania, które do tej pory wykonywali ludzie. 

Czym zajmuje się specjalista IT? Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za techniczną stronę przetwarzania danych i wdrażanie nowych rozwiązań do firmy. Poza tym do obowiązków specjalisty IT należy konserwacja i naprawa funkcjonujących w firmie systemów. Być może określenia te nadal brzmią dla nas nieco tajemniczo i nic dziwnego – sami fachowcy wykonują różne zadania i mają inne kompetencje w zależności od tego, gdzie akurat są zatrudnieni. 

praca w it

Logistyk

Ponieważ żadne państwo czy region na świecie nie są samowystarczalne, wciąż bardzo ważną gałęzią gospodarki jest transport. Oprócz kierowców czy magazynierów, którzy znajdą tu zatrudnienie, jeden zawód zasługuje na miano zawodu przyszłości – mowa oczywiście o logistyku.

Właściwie trzeba przyznać, że praca tych specjalistów nie opiera się wyłącznie na transporcie, ale potrzebni są oni także na przykład w budownictwie, elektronice i energetyce. Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie istnieje produkcja, sprzedaż i transport, potrzeba też wykwalifikowanych logistyków.

Jeśli chodzi o zakres obowiązków, trudno określić go w sposób jednoznaczny. Do zadań logistyka najczęściej należy zarządzanie, planowanie i przepływ towarów, ale często musi on też wykonywać pracę na pograniczu innych branż, np. marketingu.

Zobacz również: Praca Trójmiasto – jakich ofert jest najwięcej?

Lekarz

Lekarz, czyli jedyna profesja w tym zestawieniu, która znana jest ludzkości od zarania dziejów. Wciąż potrzeba tu osób z ambicją, które podejmą się długiej nauki oraz specjalizacji w wybranej przez siebie dziedzinie. Nagrodą za ten trud będzie stabilna posada oraz jedne z najwyższych dochodów w kraju. 

Które specjalizacje wydają się obecnie najbardziej przyszłościowe? Ze względu na postęp cywilizacji, coraz więcej pacjentów poszukuje kompetentnych chirurgów plastycznych i fizjoterapeutów. To właśnie w tej dziedzinie prognostycy przewidują największe zapotrzebowanie w nadchodzących latach. Jednocześnie trzeba przyznać, że każdy inny kierunek studiów medycznych gwarantuje zdobycie pracy i pensje na ponadprzeciętnym poziomie. 

praca jako lekarz

Inżynier biotechnologii

Pierwszym zaskoczeniem na naszej liście może być właśnie ta pozycja związana z biotechnologią. W Polsce znaczenie tej profesji dopiero rośnie, ale na Zachodzie biotechnolodzy są już od dawna niezwykle cenieni i poszukiwani. 

Miejsc pracy będzie wciąż przybywać ze względu na rozwój medycyny, farmakologii i ochrony środowiska. Ktoś, kto zdecyduje się na tę ścieżkę kariery zawodowej, może liczyć na wysokie zarobki i dużą łatwość w znalezieniu zatrudnienia.

A czym zajmuje się inżynier biotechnologii? W skrócie można powiedzieć, że opracowuje technologie na bazie substancji organicznych bądź też wdraża w życie codzienne nowe rozwiązania, które przyniosą pożytek planecie i całej ludzkości. Dziś już wiemy, że bez zmiany myślenia i odpowiednich działań, Ziemia nie będzie przyjaznym miejscem dla nas i przyszłych pokoleń. Biotechnologia ma szansę to zmienić. 

Inżynier elektrotechnologii

Zawód, który znalazł się na piątym miejscu w naszym zestawieniu również ma związek z szybkim rozwojem technologii. Najprawdopodobniej jednak inżynierię elektrotechnologiczną docenimy dopiero za kilka lat, co jest zgodne z prognozami Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Według jego prognoz największe zapotrzebowanie w tej branży dopiero nastąpi. 

Czym zatem zajmuje się inżynier elektrotechnologii? Jego specjalnością jest między innymi elektrotechnika, elektronika oraz inżynieria oprzyrządowania, telekomunikacyjna bądź komputerowa. I znów trzeba zaznaczyć, że zakres działań jest bardzo szeroki, a obszar którym się zajmiemy będzie zależeć od specjalizacji firmy lub kierunku naszego wykształcenia.

Podsumowując, zawodami przyszłości są te, mające związek z nowoczesną technologią, ochroną zdrowia, życia i środowiska. To właśnie na tym będą skupiać się najtęższe umysły w najbliższych latach, a my, wybierając odpowiedni kierunek kształcenia, będziemy mogli dołożyć do tego postępu swoją cegiełkę.

Next Post

W jakim mieście na Pomorzu najłatwiej o pracę?

pon. wrz 26 , 2022
Województwo pomorskie rozwija się prężnie i ma coraz więcej do zaoferowania, także w kwestii pracy. Przeanalizujmy, gdzie najłatwiej ją znaleźć oraz czego możemy spodziewać się w przyszłości.  Miasta w województwie pomorskim z najniższą stopą bezrobocia Najnowsze dane przedstawione przez WUP w Gdańsku i Pomorski Rynek Pracy, wskazują, że ubiegły (2021) […]
miasta na pomorzu z najnizszym bezrobociem

Zobacz koniecznie