Visual merchandiser: zarobki, obowiązki, wymagania

Visual merchandiser ma za zadanie wpłynąć na decyzję zakupową klienta. Dba on o prawidłową ekspozycję najważniejszych produktów, uwydatnienie ich zalet i ewentualne ukrycie wad. Osoba na tym stanowisku ma więc spory wpływ na poprawę wyników sprzedażowych. Co konkretnie należy do jej obowiązków, jakie powinna posiadać kompetencje i ile może zarobić na swoim stanowisku? Dowiedzmy się!

Czym jest visual merchandising?

Praca visual merchandisera może się kojarzyć z układaniem rzeczy według precyzyjnych wytycznych, jednak w rzeczywistości to coś znacznie więcej! Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za kreowanie przestrzeni handlowej, która odwoływałaby się do zmysłów klienta i angażowałaby go w proces zakupowy. Tak naprawdę już witryna sklepowa powinna zachęcać niezdecydowanych do wejścia. Visual merchandiser zajmuje się także:

 • układaniem produktów od samego wejścia,
 • dbałością o obecność materiałów POS,
 • ustawieniem najważniejszych produktów na wysokości oczu,
 • łączeniem produktów z jednej grupy obok siebie,
 • czasami organizacją degustacji,
 • doborem muzyki i aromamarketingiem (jeśli jest prowadzony).

Dodatkowo regionalny visual merchandiser musi zadbać o prawidłową ekspozycję wszystkich sklepów w jego regionie. Konieczna w takim wypadku jest ścisła współpraca z pracownikami poszczególnych punktów, którzy będą „fejsować” półki i raportować ewentualne braki.

Przeczytaj też: Praca w Gdańsku. Jak szybko ją znaleźć? | 5 zawodów, w których nie brakuje pracy!

Jak zostać visual merchandiser?

Aby zacząć pracę w visual merchandisingu nie potrzeba kierunkowych studiów, ale z pewnością ważne będzie nasze doświadczenie w handlu i usług. Do współpracy zaprasza się więc nawet absolwentów szkoły średniej, którzy chcą pracować w branży mody i tworzyć kreatywne wizje często bez ograniczeń językowych. W oczach pracodawców najważniejszą wartość mają tak naprawdę kompetencje miękkie, takie jak:

 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
 • dokładność,
 • uczciwość,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • umiejętność pracy pod presją czasu.

Przydaje się również posiadanie prawa jazdy minimum kategorii B.

Natomiast, jeśli marzy nam się praca jako specjalista ds. visual merchandisingu konieczne będą dodatkowe kursy, szkolenia lub studium w takich placówkach, jak Krakowskie Szkoły Artystyczne. Powstały nawet specjalne placówki, które reklamują się hasłem „poznaj techniki vm”!

Jakie są narzędzia visual merchandiserów?

Dobry vm zdaje sobie sprawę, że jego największą bronią będzie odpowiednio zaplanowana witryna sklepowa, kolorystyka, oświetlenie i materiały zwiększające sprzedaż (POS lub POSM). Na czym się skupia w tych elementach?

 • Witryna powinna być oryginalna, przyciągająca uwagę i prezentująca dany produkt w sposób intrygujący. Ten element informuje także o sezonowych trendach, nowych kolekcjach i oczywiście o promocjach;
 • Barwy. Przyzwyczailiśmy się, że czerwień oznacza promocję lub rabat, więc ten kolor zwykle zarezerwowany jest do tego typu akcji. Odpowiednio dobrane kolory mają wpływ na uczucia odbiorcy i podkreślać atrakcyjność produktu;
 • Oświetlenie pozwala przyciągnąć wzrok klienta na konkretny produkt oraz wywołać określone emocje.

Poznanie tych technik i wykorzystywanie ich na swoją korzyść sprzyja skutecznym zakupom, co przecież jest głównym zadaniem visual merchandisera.

Visual merchandiser: zarobki

Zawód visual merchandisera należy do dynamicznie rozwijającego się kierunku w branży handlu i sprzedaży. Trudno jednak znaleźć konkretne informacje na temat wynagrodzeń na tym lub podobnych stanowiskach. Z pewnością wiele zależy od posiadanego doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Dla przykładu wyższą pensję jest w stanie zapłacić duży, ekskluzywny sklep z artykułami dla domu niż popularna sieciówka odzieżowa.Możemy jednak przyjąć założenia, że dla początkujących visual merchandiserów wynagrodzenie zaczyna się od minimalnej krajowej, czyli aktualnie od ok. 3490 złotych brutto (co daje 2709 złotych „na rękę”). Jeżeli natomiast będziemy w tym dobrzy i zostaniemy regionalnymi specjalistami ds. visual merchandisingu, możemy liczyć nawet na dwukrotność tej pensji. Zwłaszcza jeśli uda nam się dostać do znanej na rynku firmy.

Next Post

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku

pon. mar 13 , 2023
Uniwersytety Trzeciego Wieku przyciągają coraz więcej osób w wieku emerytalnym, które chcą się rozwijać i nawiązywać nowe przyjaźnie. Również ten w Malborku ma wiele do zaoferowania tutejszym seniorom. Jaka jest jego historia i program artystyczny na najbliższe miesiące? Przekonajmy się! Dlaczego powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku? Uniwersytet Trzeciego Wieku kieruje swoje […]
uniwersytet trzeciego wieku malbork

Zobacz koniecznie