Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku

Uniwersytety Trzeciego Wieku przyciągają coraz więcej osób w wieku emerytalnym, które chcą się rozwijać i nawiązywać nowe przyjaźnie. Również ten w Malborku ma wiele do zaoferowania tutejszym seniorom. Jaka jest jego historia i program artystyczny na najbliższe miesiące? Przekonajmy się!

Dlaczego powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytet Trzeciego Wieku kieruje swoje działania do osób po pięćdziesiątym roku życia, a więc do emerytów i rencistów, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej, nadal chcą się uczyć i zdobywać nowe umiejętności.

Wiele przygotowywanych z myślą o seniorach wykładów pozwala na poszerzenie ich wiedzy lub rozpoczęcie nauki w zupełnie nieznanej dla nich dziedzinie. Pozwala to starszemu pokoleniu spełnić marzenia i plany, które do tej pory były przez nich odkładane w czasie.

W naszym kraju obecnie działa ponad 600 Uniwersytetów, których oferta skierowana jest do osób powyżej 50 roku życia. Wśród proponowanych zajęć mogą one znaleźć kursy językowe, komputerowe, wykłady z geografii, matematyki, astronomii czy kulturoznawstwa, ale też zajęcia sportowe i wycieczki. Program dostosowywany jest do potrzeb i zainteresowań lokalnej grupy.

Przeczytaj też: Czym się zajmuje i ile zarabia visual mechandiser? | Co robić po maturze?

Jak powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku

Malborski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2004 roku w Miejskim Domu Kultury. Założycielem i koordynatorem działalności Uniwersytetu jest Teresa Żelazo. Dzięki jej inicjatywom i odważnym przedsięwzięciom już w pierwszym roku zapisało się 60 słuchaczy, a dziś jest ich ponad 300!

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku ma bogatą ofertę zajęć edukacyjnych, rehabilitacyjnych, artystycznych, kulturalnych, a także turystycznych. Organizuje się tu również zwykłe spotkania towarzyskie. Każdego miesiąca słuchacze uniwersytetu otrzymują Informator mówiący o zajęciach planowanych na kolejny miesiąc.

Biuro Uniwersytety mieści się w Szkole Łacińskiej, przy ulicy Stare Miasto 42 na pierwszym piętrze.

„Żyj kolorowo” – 19 lat U3W w Malborku

Z uwagi na to, że malborska instytucja działa już w mieście 19 lat, program zajęć na rok 2022/2023 został specjalnie dopracowany, a hasło przewodnie brzmi: „Żyj kolorowo!”. Które punkty harmonogramu mogą wydawać się szczególnie ciekawe? Prześledźmy dostępny informator!

  • W poniedziałek organizowane są warsztaty pamięci, zajęcia z fotografii i gimnastyka;
  • We wtorek studenci będą zapraszani na zajęcia historyczne i pilates;
  • Środa jest dniem, w którym w Muzeum Zamkowym spotyka się Grupa Wokalna, natomiast po południu w Szkole Łacińskiej prowadzone są wykłady i spotkania;
  • W czwartek seniorzy będą mieć możliwość zagrać w brydża, skorzystać z warsztatów plastycznych oraz poznać tajniki tańca indywidualnego;
  • Piątki zwykle są przeznaczone na wyjazdy rowerowe lub wyjazdy na grudziądzkie solanki.

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku można skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej. Ostatnio zorganizowano tu na przykład wyjazd na spektakl „Kłamstwo” w Teatrze im. Sewruka w Elblągu czy spektakl „Bożyszcze kobiet”, który odbywał się na deskach gdańskiego teatru. Melomani zachwycą się na pewno wyjazdem na koncert. W lutym zorganizowano bowiem przejazd na występ Viktora Yankowsky (baryton), który dał popis najpiękniejszych pieśni neapolitańskich.

Ciekawe są również same tematy wykładów. Warto wymienić: „Małe jest piękne – niewielkie obiekty wodne Polski Północnej”, „Drzewa, pomniki przyrody” czy „Ziołową apteczkę” prowadzoną przez Bernadetę Staśkiewicz.

Celebracja szczególnych okazji

Sporo wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku ma związek tzw. specjalnymi okazjami i świętami. Na przykład Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszało na koncert operetkowy z okazji Dnia Kobiet. Atrakcją był również program artystyczny zorganizowany specjalnie z myślą o słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy chcieli wspólnie celebrować dzień kobiet i dzień mężczyzn. W lutym nie zabrakło także zabawy walentynkowej, która odbywała się na sali Bastion. Spotkania takie cieszą się dużą popularnością wśród seniorów, którzy chętnie zapominają o swoich codziennych troskach i w pełni oddają się rozrywce.

Aktualności z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kontakt oraz informatory znajdziesz na stronie: https://kultura.malbork.pl/mckie/u3w/

Next Post

Jakie studia po humanie? Najpopularniejsze kierunki dla humanistów!

sob. kwi 1 , 2023
Niektórzy nadal uważają, że kierunki humanistyczne nie dają tak wiele możliwości zdobycia dobrej pracy, jak te ścisłe. Nic bardziej mylnego! W tym artykule przybliżymy, jakie kierunki wyższego wykształcenia mogą wybrać umysły humanistyczne i jak może przedstawiać się dla nich rynek pracy. Zapraszamy do lektury! Jakie kierunki studiów po „humanie”? Osoby, […]
studia po humanie

Zobacz koniecznie