Gdańsk to duże miasto, w którym nie brakuje małych, średnich oraz całkiem sporych przedsiębiorstw. Także stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Jeśli jednak potrzebuje pracy w trybie pilnym, możemy zastanawiać się, gdzie skierować kroki w pierwszej kolejności. W tym artykule znajdziemy kilka pomocnych wskazówek jak szybko znaleźć pracę w Gdańsku!
Jak szukać pracy przez Internet?
Zanim przejdziemy do różnego rodzaju agencji zatrudnienia, powiedzmy sobie nieco więcej o naszym podstawowym źródle informacji – Internecie. Aby nasze zadanie było bardziej celowe, zamiast wpisywać w wyszukiwarce „szukam pracy”, warto od razu skierować się na popularne portale z ofertami pracy, takie jak na przykład Gowork.pl. Dlaczego? Ponieważ łatwo dopasujemy kryteria wyszukiwania do naszych oczekiwań, co znacznie skróci i ułatwi nam pracę.
Oprócz tego dobrym sposobem jest odwiedzenie stron firm, w których chcielibyśmy pracować. Możemy w ten sposób wyprzedzić konkurencję, choć być może jedynym co nam zaproponują na początek, będzie umowa zlecenie, zwykle po jakimś czasie przeradza się ona w stałą współpracę i podpisywana jest z nami umowa o pracę. Warto się w tym wypadku rozglądać zwłaszcza za firmami, które chwalą się dobrymi warunkami pracy i możliwością rozwoju. W Gdańsku są to nie tylko krajowe przedsiębiorstwa, ale też firmy z kapitałem zagranicznym, w których przy okazji mamy możliwość poznać międzynarodowy zespół i poduczyć się języka.
Jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani na gdańskim rynku pracy?
Młodzi ludzie świeżo po studiach lub inne osoby z doświadczeniem będą szukały możliwości zatrudnienia w swoim zawodzie. Które stanowiska pracy mogą być dla nich dostępne właściwie od ręki?
Otworem stoi zwłaszcza branża informatyczna, finansowa oraz prężnie rozwijający się przemysł stoczniowy. W związku z tym brakuje nie tylko osób z wyższym wykształceniem, ale też z technicznym i pracowników fizycznych. Łatwo znajdą więc zatrudnienie mechanicy, monterzy czy hydraulicy.
Nie sposób tutaj nie poświęcić więcej uwagi branży IT. Do niewątpliwych zalet tego zawodu należy często oferowana praca zdalna lub praca hybrydowa. Nie ma tu również problemu z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Co ważne, ukończenie kursu pomagającego nam znaleźć pracę trwa od kilku tygodni do roku, co mimo wszystko wypada całkiem nieźle na tle innych dobrze płatnych zawodów. Obecnie jednak pracę szybciej znajdzie starszy specjalista, gdyś duże zapotrzebowanie na juniorów minęło.
Prężnie rozwija się także branża e-commerce, w której zatrudnienie łatwo znaleźć może specjalista marketingu, pracownik obsługi klienta, księgowy, przedstawiciel handlowy oraz oczywiście pracownik fizyczny.
Jak działa Urząd Pracy w województwie pomorskim?
Nie wszystkie ogłoszenia są dostępne online, o czym czasem łatwo zapomnieć. Niektórzy pracodawcy informują o rekrutacji wyłącznie z pomocą tej tradycyjnej formy. Nie ważne więc, czy szukamy zatrudnienia na dłużej, czy jesteśmy nastawieni na pracę sezonową, warto odwiedzić Gdański Urząd Pracy. W większości takich placówek na terenie województwa, a może nawet całego kraju udostępniono również bezpłatny Internet.
Jeśli chodzi o pośrednictwo, nie warto też wykluczać agencji pracy. Ponieważ pracują tam ludzie doskonale obeznani w lokalnym rynku pracy, wiedzą też dobrze, co się na nim dzieje. Mają też już zwykle utworzoną sieć kontaktów z pracodawcami i firmami, którzy poszukują konkretnego pracownika. Część firm w ogóle nie zatrudnia nowych pracowników bezpośrednio, tylko właśnie z pomocą wspomnianych agencji czy urzędów.
Przeczytaj też: Zakon Krzyżacki w Malborku – poznaj najważniejsze szczegóły! | 5 zawodów przyszłości
Czy swoje poszukiwania zakończyć na terenie miasta, czy wyjść nieco dalej?
Chociaż Trójmiasto wyróżnia się spośród innych miejscowości pod względem potencjału gospodarczego, niektórzy mogą się obawiać, że nie znajdą szybko tu zatrudnienia. Czy takie wątpliwości potwierdzają jakieś dane?
Możemy się posiłkować tym, co publikuje co jakiś czas Główny Urząd Statystyczny. Z jego raportów wynika na przykład, że mieszkańcy Gdańska nie zawsze pracują na terenie miasta. Mowa tutaj nawet o kilkunastu tysiącach pracowników dojeżdżających do innych miejscowości. Może to być dla nas wskazówką, że w poszukiwaniu wymarzonego stanowiska nie powinniśmy się ograniczać tylko do najbliższej okolicy.