Jedni chcą pracować w biurze, drugim przyjemność sprawiają kontakty z innymi, a jeszcze inni marzą o podejmowaniu trudnych wyzwań, np. jako specjaliści ds. kryminalistyki. Jeśli należymy do tej ostatniej grupy, przeanalizujmy, jaką ścieżkę nauki warto wybrać i które cechy osobowości ułatwią nam wykonywanie zawodu. Kryminalistyka: wymagania wobec kandydatów i kilka wskazówek dla maturzystów. Zapraszamy!
Czy kryminalistyka jest tym samym co kryminologia?
Na początek zajmijmy się wyjaśnieniem często nierozumianej kwestii. Wydaje się, że kryminalistyka i kryminologia to pojęcia słusznie używane naprzemiennie. Czy faktycznie tak jest? Nie – obie dziedziny się uzupełniają, ale dzielą je znaczące różnice. Kryminologia skupia się głównie na teoretycznym podejściu do sprawców przestępstw, a kryminolodzy badają przyczyny i motywy, które skłaniają do popełnienia przestępstw.
Natomiast kryminalistyka to dziedzina zdecydowanie praktyczna. Osoby, które kończą ten kierunek kształcenia, zajmować się będą wykryciem podejrzanych. Wcześniej poznają działania techniczne i badawcze, które umożliwiają zebranie niezbędnych dowodów. Mając tę definicję w pamięci, przejdźmy do wymagań, jakie stawia się przyszłym studentom.
Studia na kierunku kryminalistyki
Aktualnie oferowane studia z kryminalistyki i systemów bezpieczeństwa w założeniu oferują uczniom wybór specjalizacji i ścieżek kształcenia, wśród których znajdują się biometria i informatyka śledcza oraz chemia w kryminalistyce.
W programie uwzględnia się zajęcia praktyczne i teoretyczne. Studenci mają więc liczne okazje, by zapoznać się z technikami śledczymi, metodyką kryminalistyczną i dość szeroko rozumianą prewencją. Zajęcia praktyczne odbywają się najczęściej już w samej Pracowni Kryminalistycznej. Tam uczniowie zapoznają się m.in. ze sposobami zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia.
Mamy szczęście, że w naszych czasach rzetelna ekspertyza odbywa się z pomocą komputera, który jest w stanie precyzyjnie i szybko porównać badania fizyko-chemiczne, zbadać ludzki głos, odciski palców, a nawet odtworzyć wygląd osoby sprzed wielu lat. To zdecydowanie ułatwia każde śledztwo i daje spore szanse na jego powodzenie.
Ponadto w ścieżce nauczania spodziewać się można między innymi:
- tworzenia profilu przestępcy,
- badania zależności psychologicznych, środowiskowych i socjologicznych będących motywacją do popełnienia przestępstwa,
- procedury zabezpieczania miejsca przestępstwa i zbierania materiału dowodowego,
- opracowywania dokumentacji i raportów z przeprowadzonych działań.
Przeczytaj też: Malbork – atrakcje dla dzieci | Zamek w Malborku – ciekawostki | Oblężenie Malborka
Jakie przedmioty zdawać na maturze?
Jeśli jesteśmy zainteresowani właśnie tą ścieżką kariery zawodowej, już na początku szkoły średniej warto, żebyśmy przyłożyli się do nauki konkretnych zawodów. Najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- geografia,
- informatyka,
- język obcy,
- język polski,
- matematyka,
- wiedza o społeczeństwie.
Zanim jednak zdecydujemy się zdawać konkretny przedmiot na maturze czy to w wersji podstawowej, czy rozszerzonej, upewnijmy się co do oczekiwań obranej przez nas Uczelni. Nie każda bowiem szkoła ma identyczne wymagania.
Cechy dobrego technika kryminalistyki
Podobnie jak ma to miejsce w wielu innych zawodach, umiejętności praktyczne i techniczne są niezwykle cenione przez pracodawców, ale nie bez znaczenia są dla nich również inne, tzw. miękkie kompetencje. Kryminalistyka nie jest tutaj wyjątkiem. Po zakończeniu studiów przyszli pracodawcy będą upewniać się zatem, czy jesteśmy dociekliwi, czy mamy analityczny umysł i czy potrafimy wyciągać wnioski.
Trzeba przyznać, że z takimi cechami najlepiej jest się po prostu urodzić, ale predyspozycje to nie wszystko. Ciekawość świata, analiza i wyciąganie wniosków to coś, co możemy, a nawet powinniśmy ćwiczyć przez całe życie.
Osoby, które pracują jako technicy kryminalistyki, wspominają również o innych przydatnych kompetencjach, takich jak stalowe nerwy. Kiedy zdarzy się przestępstwo, nie ma już czasu na wątpliwości, przerażenie czy chwilę przerwy. Trzeba działać szybko i zdecydowanie. W związku z tym nie każdy nadaje się do tej pracy, nawet jeśli sama nauka zawodu była fascynująca. Dopiero kilka miesięcy czy lat w kryminalistyce może obnażyć, czy to będzie dobry kierunek na resztę życia. Tak czy inaczej, jeśli mamy smykałkę do rozwiązywania trudnych zagadek i nie boimy się wyzwań, warto spróbować swoich sił w kryminalistyce!