Kim jest Katarzyna Rosłaniec? Wiek, twórczość

Katarzyna Rosłaniec to 43-letnia reżyserka i scenarzystka urodzona w Malborku. Jest jedną z postaci ze świata polskiej kultury filmowej, z których Malbork może być naprawdę dumny. Rozgłos przyniósł jej znany film “Galerianki”, a w tym roku do kin weszło także “Jezioro Słone”.  

Katarzyna Rosłaniec — zarys sylwetki 

Katarzyna Rosłaniec to reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w Malborku. Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przyszła na świat 23 listopada 1980 roku. Sławę w świecie filmu zdobyła dzięki swojemu głośnemu i odważnemu dziełu – “Galerianki” z 2009 roku. 

Edukacja

W 2004 roku Katarzyna Rosłaniec ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim. Później jej edukacja nabrała stricte filmowego charakteru. W 2006 roku została absolwentką Warszawskiej Szkoły Filmowej, a dwa lata później także kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. 

Twórczość Katarzyny Rosłaniec

W 2008 roku Katarzyna Rosłaniec pracowała jako asystent reżysera serialu obyczajowego “Doręczyciel” z Arturem Barcisiem w roli głównej. Uznanie przyniósł jej jednak film “Galerianki” (2009 r.), za który otrzymała szereg nagród. Była nie tylko reżyserką tego dzieła, ale również autorką scenariusza. 

Kolejny jej film, “Baby Blues” z 2009 roku, także został doceniony przez krytyków i widzów. Na swoim koncie Katarzyna Rosłaniec ma również produkcję “Szatan kazał tańczyć” z 2016 roku, a w marcu 2023 roku do kin trafił jej najnowszy film “Jezioro Słone”. 

Katarzyna Rosłaniec ma za sobą także drobny epizod aktorski. W 2013 roku zagrała rolę w filmie Tomasza Wasilewskiego “Płynące Wieżowce”. 

Przeczytaj też: Węgiel coraz droższy

Nagrody “Galerianek”

Jak do tej pory najwięcej nagród przyniosły Katarzynie Rosłaniec “Galerianki”. Oto wszystkie wyróżnienia, jakie otrzymało to dzieło:

 • Nagroda Specjalna Jury w konkursie „Młode Kino Polskie” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2007 roku, 
 • I Nagroda w konkursie etiud studenckich na “Paradoks Film Festiwal – 3 Steps to Oscar” w Warszawie w 2007 roku, 
 • Nagroda Główna Festiwal Filmu Krótkiego w Warszawie w 2007 roku,
 • Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego „Quest Europe” w Zielonej Górze w 2007 roku,
 • Nagroda dla Najlepszego Filmu Konkursu Kina Niezależnego Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu w 2007 roku,
 • Wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Aubagne w 2008 roku, 
 • Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego) – nominacja w kategorii “najlepszy scenariusz” w 2008 roku,
 • Wyróżnienie na Międzynarodowym Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych „Cinemaforum” w Warszawie w 2008 roku, 
 • Nagroda za debiut na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Chociebużu w 2009 roku,
 • Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku,
 • Grand Prix „Wielki Jantar” Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2009 roku,
 • Nagroda za najlepszy debiut w konkursie „Nowe Kino Polskie” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu w 2009 roku, 
 • Grand Prix na Almaty Film Festival „Shaken Zhulduzdary” w Ałma-Ata w 2010 roku,
 • Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – Nominacja w kategorii “odkrycie roku” w 2010 roku,
 • Nagroda Jury Młodzieżowego „I-teens Award” Kobiecego Festiwalu Filmowego w Seulu w 2010 roku,
 • Nagroda Główna „Luna de Valencia” na Cinema Jove w Walencji w 2010 roku,
 • Nagroda Ministra Kultury Czech dla filmu pochodzącego z kraju Grupy Wyszehradzkiej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlin w 2010 roku,
 • Nagroda Publiczności na Nyskim Festiwalu Filmowym w Żytawie w 2010 roku,
 • II Nagroda Festiwal Filmu Polskiego w Perpignan w 2012 roku.

Pozostałe nagrody

Choć późniejsze filmy Katarzyny Rosłaniec nie zdobyły aż tylu nagród, również zostały docenione. Produkcja “Baby Blues” otrzymała Kryształowego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu w sekcji „Generation 14plus” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2013 roku. 

W tym samym roku dzieło zostało wyróżnione Nagrodą Specjalną Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wywalczyło Nagrodę Główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie. 

“Szatan kazał tańczyć” to kolejny nagrodzony film reżyserki. W 2017 roku otrzymała za niego Wyróżnienie Honorowe na Filmfest Hamburg. Natomiast najnowsze działo Katarzyny Rosłaniec – “Jezioro Słone” – może poszczycić się Wyróżnieniem Honorowym Worcester Film Festivalu zdobytym w ubiegłym roku. 

Next Post

Kim jest Rafał Murawski? Wiek, kariera

sob. cze 10 , 2023
Rafał Murawski to piłkarz urodzony w Malborku, który występował m.in. w takich klubach, jak Arka Gdynia, Lech Poznań i Pogoń Szczecin. Zawodnik był także członkiem Reprezentacji Polski.  Polskie kluby i liga rosyjska — przebieg kariery Rafała Murawskiego  Rafał Murawski urodził się 9 października 1981 roku w Malborku. Niedługo obchodzi 42. […]
rafał murawski

Zobacz koniecznie