Węgiel coraz droższy. Bez atomu się nie obejdzie?

Rząd w Polsce stawia na rozwój energetyki opartej na węglu, ale już teraz można zaobserwować, że ta strategia staje się coraz bardziej kosztowna. Właśnie o tym mówił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z telewizją Polsat News.

Premier podkreśla, że wraz ze wzrostem cen emisji dwutlenku węgla i wraz ze spadkiem cen energii elektrycznej, wytwarzanie prądu z węgla staje się coraz bardziej kosztowne. Dlatego potrzebne są zmiany.

Mateusz Morawiecki zaznacza, że rząd zamierza inwestować w energię jądrową oraz wodną, ale w perspektywie kilku najbliższych lat wciąż będzie się korzystało z węgla. Dlatego też potrzebna jest racjonalna i efektywna polityka energetyczna.

Według premiera, jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest modernizacja kopalń i elektrowni węglowych, co pozwoli na wydajniejsze wykorzystanie surowca i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Inną metodą są inwestycje w energetykę słoneczną i wiatrową, które w przyszłości mogą zastąpić energię pochodzącą z węgla.

Polecamy: Program I Malborskiego Festiwalu Integracji | ZUS ostrzega: emeryci, uważajcie na tych oszustów!

Decyzja o dalszym inwestowaniu w węgiel, pomimo jego kosztów, wywołuje kontrowersje. Ekolodzy wskazują, że węgiel jest jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla, a spalanie go przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu i zmiany klimatu. Warto więc szukać alternatywnych źródeł energii, które będą bardziej przyjazne dla środowiska.

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla jednak, że zrównoważona polityka energetyczna musi uwzględniać nie tylko ochronę środowiska, ale również interesy gospodarcze kraju oraz bezpieczeństwo energetyczne. Zdaniem premiera, Polska nie może polegać tylko na jednym źródle energii, dlatego konieczne jest inwestowanie w różne formy produkcji energii, w tym także te oparte na węglu.

Źródło: PAP.pl

Next Post

Kim jest Katarzyna Rosłaniec? Wiek, twórczość

śr. maj 10 , 2023
Katarzyna Rosłaniec to 43-letnia reżyserka i scenarzystka urodzona w Malborku. Jest jedną z postaci ze świata polskiej kultury filmowej, z których Malbork może być naprawdę dumny. Rozgłos przyniósł jej znany film “Galerianki”, a w tym roku do kin weszło także “Jezioro Słone”.   Katarzyna Rosłaniec — zarys sylwetki  Katarzyna Rosłaniec to […]
katarzyna rosłaniec

Zobacz koniecznie