ZUS alarmuje: emeryci, uważajcie na oszustów!

Trzynasta emerytura, to świadczenie, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca automatycznie. Oznacza to, że nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku. Niestety, pojawiają się oszuści, którzy oferują emerytom i rencistom załatwienie związanych z tym formalności w zamian za pieniądze. Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto zachować rozwagę.

Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach, ani nie proponują im płatnych usług. Jeśli ktoś podaje się za pracownika ZUS i proponuje załatwienie formalności, to należy natychmiast powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

Polecamy: Oszustwo „na pracownika banku” | Rewitalizacja budynku przy ul. Mickiewicza 63

Jedynymi wyjątkami od tej reguły są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. W takim przypadku pracownik ZUS musi okazać klientowi legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić go o takiej wizycie. W żadnym przypadku nie pobiera się żadnych opłat ani nie żąda gratyfikacji finansowych.

13 emerytura wypłacana jest wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Harmonogram wypłat jest ustalony na siedem dat, w tym: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Przysługuje ona w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Warto pamiętać, że nie trzeba składać żadnych wniosków w celu otrzymania trzynastej emerytury, która jest przyznawana automatycznie przez ZUS.

Źródło: ZUS.pl

Next Post

Najnowsze sondaże - PiS na prowadzeniu

wt. kwi 18 , 2023
Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie portalu Wirtualna Polska, Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje mocne prowadzenie w sondażach poparcia przed wyborami parlamentarnymi. Partia rządząca otrzymałaby 37,1% głosów, co przekłada się na 231 mandatów w Sejmie. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, która zdobyłaby 22,2% głosów i 137 mandatów. Na trzecim […]
sondaze przed wyborami

Zobacz koniecznie