Choć znaczenie matury przez ostatnie lata uległo zmianie, wciąż nazywana jest ona „egzaminem dojrzałości” i traktowana jako przełomowy moment w życiu każdego młodego człowieka. Przed absolwentami szkoły średniej pojawia się wtedy pytanie: co robić dalej? Co po maturze? Co, jeśli nie zdam matury?
Gdzie szukać pracy po maturze?
Pierwszą z możliwości jest szybkie podjęcie pracy. Wielu młodych uważa ten wybór za najbardziej oczywisty, ponieważ zwyczajnie chcą jak najszybciej się usamodzielnić. Czasami to właśnie pierwsza praca po maturze pozwala im też na wyprowadzkę do większego miasta i zamieszkanie z przyjaciółmi lub z partnerem.
Co oferuje takim osobom rynek pracy? Na więcej ciekawych ofert zatrudnienia mogą liczyć absolwenci liceów zawodowych i techników, którzy oprócz wykształcenia kierunkowego mogą się pochwalić odbytym stażem bądź praktykami zawodowymi. Dla nich jedną z opcji jest zgłoszenie się do tych zakładów pracy, w których mieli już okazję pracować.
Osoby, które ukończyły liceum ogólnokształcące, mogą swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyć na przykład rejestrując się w Urzędzie Pracy i wyrażając gotowość do podjęcia zatrudnienia lub stażu.
Obie grupy mogą też poszukać stanowiska tam, gdzie chętnie przyjmują niedoświadczonych, ale pełnych świeżej energii młodych ludzi – w obsłudze klienta, call center, sprzedaży, gastronomi, produkcji czy do pracy fizycznej. Choć zawody te z pozoru nie wydają się ucieleśnieniem marzeń, pozwolą nabrać dobrych nawyków. Łatwiej też dzięki nim zorientować się, które umiejętności czy szkolenie będzie przydatne w przyszłości na lepiej płatnych stanowiskach.
Zobacz również: Studia w Malborku – co masz do wyboru? | Najwięksi pracodawcy na Pomorzu
Jaki kierunek kształcenia wybrać po maturze?
To właśnie dzięki pierwszej pracy, nawet jeśli nie jest ona zbyt dobra, wielu absolwentów szkoły średniej, zaczyna precyzować swoje plany życiowe. Inni wolą po maturze trochę odpocząć i przemyśleć te kwestie w zaciszu domowym. Do jakich wniosków dochodzą? U progu dorosłości wielu maturzystów decyduje się na dalsze kształcenie. A możliwości jest naprawdę mnóstwo!
Nowe kwalifikacje mogą zdobyć, kończąc szkolenie online bądź stacjonarne, szkołę policealną lub wybierając się na studia wyższe. Trudno byłoby tu wymienić wszystkie dostępne kierunki, na które mogą zdecydować się absolwenci szkoły średniej, ale warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje zdolności i umiejętności, ale też trendy na rynku pracy.
Do najbardziej rozchwytywanych zawodów obecnie należą na pewno pracownicy medyczni, nauczyciele, inżynierowie, fachowcy z branży budowlanej oraz IT i technologii. Szkoły prześcigają się w ofercie kierunków umożliwiających zdobycie odpowiedniego wykształcenia i znalezienie stabilnego, dobrze płatnego zatrudnienia. Czas, który mamy po maturze, warto przeznaczyć na rozważenie, w której branży będziemy czuć się najlepiej.
Możliwości pracy i rozwoju za granicą
Młodzi ludzie są jeszcze pełni marzeń, ambicji i ideałów i ten potencjał warto wykorzystać, nie ograniczając się do jednego miasta, województwa, a nawet kraju. Jakie możliwości otwierają się dla niektórych za granicą?
Najbardziej popularnymi kierunkami migracji jest Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy oraz kraje skandynawskie. Tym, co zachęca do przeprowadzki w te strony, są z pewnością wyższe zarobki i co za tym idzie lepszy standard życia oraz możliwości poznania nowej kultury i języka.
Jeśli rozważamy po maturze nawet krótki pobyt w innym kraju, przygotujmy się na to, szkoląc swój język. Doświadczenie wielu osób pokazuje, że trudności w komunikacji utrudniają zdobycie pracy, poznanie nowych przyjaciół i załatwianie wszelkich innych spraw – od zakupów spożywczych po formalności urzędowe.
Co, jeśli nie zdam matury?
Dla części osób wszystkie te pytania muszą jednak zostać odłożone na później z powodu niezdania matury. W momencie ogłoszenia wyników negatywnie oceniony test może się wydawać końcem naszych optymistycznych planów, ale na szczęście nie przekreśla to szansy na udaną przyszłość.
Jedną z opcji w takim wypadku jest solidne przygotowanie, a potem przystąpienie do poprawki matury. Jeśli myślimy o studiach, możemy też od razu sprawdzić, na których uczelniach będą rekrutacje dodatkowe, które umożliwią nam płynne kontynuowanie nauki. Najczęściej możemy jeszcze załapać się na popularne kierunki zaoczne i wieczorowe oraz miejsca w mniej znanych uczelniach lub dostępne bardziej niszowe kierunki.
Jeżeli natomiast nie zdecydujemy się na ponowne podejście do matury, nadal czeka na nas wiele możliwości. Pomimo jej braku, masz szanse na dobrze płatny i przyszłościowy zawód. Spójrz na niektówre kierunki w szkole policealnej:
- Asystentka stomatologiczna z ortodoncją
- Higienistka stomatologiczna z implantologią
- Kosmetologia z liftingiem rzęs
- Technik dentystyczny z modułem termoformowania
- Masaż z rehabilitacją
Do wyboru masz też kursy, wyjazdy za granicę lub podjęcie pracy w kraju. W praktyce okaże się bardzo szybko, że świadectwo maturalne nie jest niezbędne na wielu dobrze płatnych stanowiskach, ale już nasza pracowitość, sumienność i pozytywne nastawienie sprawdzą się w każdej sytuacji.