Liceum w Malborku – ranking i profile klas

Uczniowie ostatnich klas podstawówki w Malborku z pewnością zastanawiają się już nad wyborem szkoły średniej. Jaki wybór mają, biorąc pod uwagę Licea Ogólnokształcące? Które z nich wypadają najlepiej w rankingach? Dowiedzmy się tego!

Profile klas w liceach w Malborku

I LO im. Henryka Sienkiewicza

Placówka mieści się przy ulicy 17 Marca 6. Ostatnio utworzone tu profile klas, to:

 • klasa humanistyczna, w której rozszerzony był język angielski, język francuski, języki niemiecki i historia lub język polski;
 • klasa matematyczno-geograficzna z rozszerzonym angielskim, matematyką i geografią;
 • klasa biologiczno-chemiczna z rozszerzoną biologią i chemią;
 • klasa matematyczno-informatyczna z rozszerzonym angielskim, matematyką i informatyką;
 • klasa matematyczno-fizyczna, gdzie rozszerzona była matematyka i fizyka.

II LO Malbork

Liceum Ogólnokształcące znajdujące się przy ul. Aleja Wojska Polskiego 493 ma w ofercie:

 • klasę psychologiczną (rozszerzenie biologia, język polski, język angielski);
 • klasę biomedyczną (biologia, chemia);
 • klasę politechniczną (matematyka, fizyka);
 • klasę architektoniczną (matematyka i fizyka);
 • klasę humanistyczno-prawną (język polski i historia);
 • klasę rekreacyjno-zdrowotną (geografia i język angielski);
 • klasę językową (język angielski, język polski, geografia).

IV LO Malbork

Szkoła zlokalizowana przy pl. Gabriela Narutowicza 14 proponuje:

 • klasę wojskową (język angielski, geografia);
 • klasę sportową (język angielski, język niemiecki, biologia),
 • klasę służb mundurowych (język angielski, geografia,WOS).

Oprócz tego w mieście funkcjonuje również Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych na ul. gen. de Gaulle’a 75a i Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące znajdujące się na ul. Władysława Reymonta 24.

Szkoły średnie w Malborku – charakterystyka

Kandydaci do liceów znajdujących się w Malborku mogą składać podania o przyjęcie do 19 klas. Jak można zauważyć w powyższym zestawieniu, I LO im. Henryka Sienkiewicza oraz II LO przedstawiają tradycyjne profile klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi lub humanistycznymi. Nieco inaczej wygląda sytuacja w IV LO, które obrało sobie za cel szkolić przyszłych sportowców, żołnierzy i pracowników służb mundurowych.

Dodatkowo w II LO licealiści mogą wybierać spośród pięciu języków: angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Ranking najlepszych liceów w Malborku

Miasto prowadzi własny ranking liceów, którego wyniki podawane są do publicznej wiadomości. Kryteria są dosyć jasne: bierze się pod uwagę zdawalność egzaminu maturalnego w poprzednim roku, a osobno także średnie z języka polskiego, angielskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo.

Przejdźmy zatem do konkretów: w czołówce rankingu pojawiają się licealiści z I LO im. Henryka Sienkiewicza ze zdawalnością na poziomie 91,40%. Następnie z wynikiem 90,91% na kolejnym miejscu plasuje się Publiczne Katolickie LO, a czołową trójkę zamyka II LO w Malborku (90,65%). Tylko 40,75% licealistów uzyskało pozytywny wynik matury w IV Liceum Ogólnokształcącym.

Przeczytaj też: Jakie studia po profilu humanistycznym? | Matura i co dalej?

Ranking Perspektywy

Przy wyborze szkoły średniej niektórzy zwracają uwagę także na najbardziej prestiżowy w kraju Ranking Perspektywy. Od 25 lat pokazuje on szkoły, w których naprawdę warto się uczyć. Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych.

Jak zapewnia twórca polskich rankingów edukacyjnych, prezes Perspektywy Press, Waldemar Siwiński, w zestawieniu nie chodzi jedynie o czołową piętnastkę najlepszych liceów czy dziesiątkę najlepszych techników, które są honorowane podczas gali rankingu. Publikowane tabele dają także wgląd w to, które szkoły od lat utrzymują wysoki poziom nauczania, które spadają, a które wspinają się coraz wyżej.

Waldemar Siwiński dodaje: „Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się nowi, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować”.W rankingu Perspektywy 2023 I LO im. Henryka Sienkiewicza znalazło się na 604 miejscu i zdobyło brązową tarczę. Natomiast w Rankingu Wojewódzkim szkoła zajęła 40 miejsce i także Brązową tarczę. Jej największy konkurent, czyli Publiczne Katolickie LO zajęło odpowiednio 908 i 62 miejsce w obydwu rankingach.

Next Post

Malborski Fastiwal Integracji - Warsztaty Rzeźby

pon. kwi 17 , 2023
Malborski Dom Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Warsztaty rzeźby, w których uczestniczyć może młodzież i dorośli. Warsztaty są dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty poprowadzi Piotr Bogdaszewski z Pracowni Rzeźby Ruciane Nida. Obejmą tworzenie odlewów gipsowych. Data: 28.04.2023 r., godzina 18.00. CKiE Szkoła Łacińska, skansen, poziom -1. Zapisy […]
malborski festiwal integracji

Zobacz koniecznie