Uczniowie ostatnich klas podstawówki w Malborku z pewnością zastanawiają się już nad wyborem szkoły średniej. Jaki wybór mają, biorąc pod uwagę Licea Ogólnokształcące? Które z nich wypadają najlepiej w rankingach? Dowiedzmy się tego!
Profile klas w liceach w Malborku
I LO im. Henryka Sienkiewicza
Placówka mieści się przy ulicy 17 Marca 6. Ostatnio utworzone tu profile klas, to:
- klasa humanistyczna, w której rozszerzony był język angielski, język francuski, języki niemiecki i historia lub język polski;
- klasa matematyczno-geograficzna z rozszerzonym angielskim, matematyką i geografią;
- klasa biologiczno-chemiczna z rozszerzoną biologią i chemią;
- klasa matematyczno-informatyczna z rozszerzonym angielskim, matematyką i informatyką;
- klasa matematyczno-fizyczna, gdzie rozszerzona była matematyka i fizyka.
II LO Malbork
Liceum Ogólnokształcące znajdujące się przy ul. Aleja Wojska Polskiego 493 ma w ofercie:
- klasę psychologiczną (rozszerzenie biologia, język polski, język angielski);
- klasę biomedyczną (biologia, chemia);
- klasę politechniczną (matematyka, fizyka);
- klasę architektoniczną (matematyka i fizyka);
- klasę humanistyczno-prawną (język polski i historia);
- klasę rekreacyjno-zdrowotną (geografia i język angielski);
- klasę językową (język angielski, język polski, geografia).
IV LO Malbork
Szkoła zlokalizowana przy pl. Gabriela Narutowicza 14 proponuje:
- klasę wojskową (język angielski, geografia);
- klasę sportową (język angielski, język niemiecki, biologia),
- klasę służb mundurowych (język angielski, geografia,WOS).
Oprócz tego w mieście funkcjonuje również Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych na ul. gen. de Gaulle’a 75a i Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące znajdujące się na ul. Władysława Reymonta 24.
Szkoły średnie w Malborku – charakterystyka
Kandydaci do liceów znajdujących się w Malborku mogą składać podania o przyjęcie do 19 klas. Jak można zauważyć w powyższym zestawieniu, I LO im. Henryka Sienkiewicza oraz II LO przedstawiają tradycyjne profile klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi lub humanistycznymi. Nieco inaczej wygląda sytuacja w IV LO, które obrało sobie za cel szkolić przyszłych sportowców, żołnierzy i pracowników służb mundurowych.
Dodatkowo w II LO licealiści mogą wybierać spośród pięciu języków: angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Ranking najlepszych liceów w Malborku
Miasto prowadzi własny ranking liceów, którego wyniki podawane są do publicznej wiadomości. Kryteria są dosyć jasne: bierze się pod uwagę zdawalność egzaminu maturalnego w poprzednim roku, a osobno także średnie z języka polskiego, angielskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo.
Przejdźmy zatem do konkretów: w czołówce rankingu pojawiają się licealiści z I LO im. Henryka Sienkiewicza ze zdawalnością na poziomie 91,40%. Następnie z wynikiem 90,91% na kolejnym miejscu plasuje się Publiczne Katolickie LO, a czołową trójkę zamyka II LO w Malborku (90,65%). Tylko 40,75% licealistów uzyskało pozytywny wynik matury w IV Liceum Ogólnokształcącym.
Przeczytaj też: Jakie studia po profilu humanistycznym? | Matura i co dalej?
Ranking Perspektywy
Przy wyborze szkoły średniej niektórzy zwracają uwagę także na najbardziej prestiżowy w kraju Ranking Perspektywy. Od 25 lat pokazuje on szkoły, w których naprawdę warto się uczyć. Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych.
Jak zapewnia twórca polskich rankingów edukacyjnych, prezes Perspektywy Press, Waldemar Siwiński, w zestawieniu nie chodzi jedynie o czołową piętnastkę najlepszych liceów czy dziesiątkę najlepszych techników, które są honorowane podczas gali rankingu. Publikowane tabele dają także wgląd w to, które szkoły od lat utrzymują wysoki poziom nauczania, które spadają, a które wspinają się coraz wyżej.
Waldemar Siwiński dodaje: „Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się nowi, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować”.W rankingu Perspektywy 2023 I LO im. Henryka Sienkiewicza znalazło się na 604 miejscu i zdobyło brązową tarczę. Natomiast w Rankingu Wojewódzkim szkoła zajęła 40 miejsce i także Brązową tarczę. Jej największy konkurent, czyli Publiczne Katolickie LO zajęło odpowiednio 908 i 62 miejsce w obydwu rankingach.