Kto najwięcej zarabia na Pomorzu?

Średnie zarobki systematycznie rosną, ale chcąc naprawdę podwyższyć swój standard życia, powinniśmy celować w konkretne zawody. Jakie są te najlepiej opłacane na Pomorzu? Zobaczmy, co wynika ze źródeł, do których udało nam się dotrzeć. Kto najwięcej zarabia na Pomorzu?

Jakie branże są najlepiej opłacane w Polsce?

Opierając się na danych o zarobkach przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku, możemy wyciągnąć wiele interesujących wniosków. Zaskoczeniem może być na przykład fakt, że między najniższymi a najwyższymi zarobkami istnieje różnica ponad 11 tysięcy złotych. 

Przypomnieć należy, że w tamtym okresie średnia krajowa wynosiła 5748 zł brutto, czyli 4152 netto, a mediana zarobków 3471 zł na rękę (4703 zł brutto). Najniższą, regulowaną przez przepisy pensją było 2600 zł brutto. 

Kto zatem mógł liczyć na najwyższe zarobki w skali kraju? Lista przedstawia się następująco:

  1. Kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacji – ok. 13 700 zł brutto.
  2. Dyrektorzy generalni i zarządzający – ok. 12 000 zł brutto.
  3. Specjaliści z dziedziny prawa – ok. 10 000 zł brutto.
  4. Przedstawiciele władz publicznych i wyżsi urzędnicy – ok. 9800 zł brutto.
  5. Lekarze – ok. 9700 zł brutto.

Sprawdźmy teraz, czy sytuacja na Pomorzu wygląda podobnie. 

kto najwięcej zarabia na pomorzu

Kto najwięcej zarabia na Pomorzu?

Tutaj również posiłkowaliśmy się danymi GUS-u, które przekazano Strefie Biznesu Gazety Pomorskiej. Zgodnie z tymi informacjami, średnia pensja w regionie wynosiła niemal 6 tysięcy brutto. Oczywiście mało kto zarabiał akurat podaną kwotę, większość mogła liczyć na znacznie mniej. 

Pokrzepiający jest jednak fakt, że pensje na Pomorzu stale rosną i obecnie znajdują się na 7 miejscu w skali kraju. Wynagrodzenia aż o 30% wzrosły w transporcie, gospodarce magazynowej i obsłudze rynku nieruchomości. 

Natomiast do najlepiej opłacanych zawodów w województwie pomorskim należy branża informatyczna i komunikacyjna (9027,16 zł brutto miesięcznie), pozostałe zaś miejsca wypadają podobnie jak w reszcie kraju.

Warto jednak zaznaczyć, że zarobki w niektórych branżach są uzależnione od miejsca zamieszkania. Czasami zdarza się, że za ten sam rodzaj pracy wykonywanej w Trójmieście, otrzymamy wyższą wypłatę, niż wykonując to zajęcie w mniejszej miejscowości. Stawki są więc zależne od rozwoju danego obszaru i innych kosztów życia.

Przeczytaj też: Dworzec cesarza Wilhelma – z Pomorza na Mazury | Co można robić po psychologii?

Kto ma najniższe zarobki na Pomorzu

Niestety, nie zawsze wysiłek, który wkładamy w dane zajęcie, jest stosownie wynagradzany. Od lat na przykład lepiej opłacani są pracownicy umysłowi niż fizyczni. Przyjrzyjmy się, którym pracownikom najtrudniej dorównać do średniej krajowej.

W dole rankingu znaleźli się:

  • Operatorzy maszyn do produkcji wyrobów włókienniczych, futrzarskich i skórzanych (2969 zł brutto),
  • Pracownicy ochrony (2827 zł brutto),
  • Kelnerzy i barmani (2704 zł brutto),
  • Fryzjerzy i kosmetyczki (2600 zł brutto),
  • Robotnicy leśni i pokrewni (2600 zł brutto).

Jeśli weźmiemy pod uwagę szalejącą inflację i te najniższe zarobki, trudno mówić o zaspokojeniu podstawowych potrzeb rodziny z jednej tylko wypłaty. Najczęściej w związkach muszą więc pracować obie osoby. Ciężką sytuację mają także osoby młode, które chciałyby się usamodzielnić i np. opłacić czynsz i wynajem, mając do dyspozycji wyłącznie jedną z tych najniższych pensji. W jaki sposób grupy te mogą poprawić swój status materialny?

najlepiej-oplacane-zawody-pomorze

Jak zacząć zarabiać więcej?

Nie podamy tu żadnych cudownych sposobów na szybkie wzbogacenie, ale patrząc na powyższe rankingi i tendencje na rynku pracy na Pomorzu, mamy kilka wskazówek.

Pierwszym wyjściem jest podniesienie swoich kwalifikacji do poziomu tych, których pracodawcy oczekują w najlepiej opłacanych zawodach. O takim rozwiązaniu mogą pomyśleć zwłaszcza młodzi, których rodzina może wesprzeć w dalszej edukacji.

A jakie wyjście mają mieszkańcy mniejszych miejscowości województwa pomorskiego uwikłani w kredyty i inne zobowiązania? Mogą oni spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się i dobrze płatnej branży IT, w której szansę na pracę mają ci zdeterminowani do samodzielnej nauki. 
Inną opcją jest zatrudnienie w jednym z wielu dużych przedsiębiorstw, mających swoją siedzibę w regionie. Część z nich bardzo inwestuje w rozwój pracownika, dzięki czemu nawet zaczynając od niskiej pensji, mamy szansę na wysokie zarobki w perspektywie kilku lat.

Next Post

Malbork - atrakcje dla dzieci na każdą pogodę

wt. paź 18 , 2022
Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, ale dorośli nie zawsze mają pomysły na ciekawe atrakcje. W tym artykule podpowiemy, co można robić w Malborku, by każda grupa wiekowa była zadowolona! Malbork atrakcje dla dzieci w pigułce! Mini ZOO Zaczniemy od atrakcji położonej najdalej od Malborka, która jednak warta jest poświęconego […]
malbork atrakcje dla dzieci

Zobacz koniecznie